Pracownia Tomatisa

terapeutyczne baner

strzalka Jest to metoda, która w Polsce funkcjonuje od 15 lat. Do tej pory były tylko dwa ośrodki w Polsce, które się specjalizowały w tej metodzie. Obecnie dzięki funduszom unijnym zostały one udostępnione dużej liczbie placówek. Wśród tych placówek znalazło się Przedszkole Sióstr św. Elżbiety.

strzalka Twórcą metody jest prof. Albert Tomatis, który był francuskim otolaryngologiem. Prowadził on badania nad związkiem pomiędzy słuchem, głosem, mową i językiem. Zaobserwowane zmiany pozwoliły stwierdzić Tomatisowi, że głos i proces słuchania są ze sobą bardzo ściśle powiązane i opracował podstawowe założenia, na których opiera się dzisiejsza metoda kształcenia uwagi słuchowej i treningów słuchowych.

strzalka Dzięki metodzie Tomatisa u osób u których stwierdza się zaburzenia uwagi słuchowej i lateralizacji słuchowej, istnieje możliwość ich poprawiania za pomocą urządzenia, które skonstruował twórca metody zwanego ?elektronicznym uchem?.

strzalka Terapia poprzedzona jest diagnozą, poprzedzoną wywiadem z pacjentem. Badanie podobne jest do badania audiometrii tonalnej. Składa się na nie pięć testów, na podstawie których powstają dwa wykresy. Są one podstawą diagnozy i zastosowania odpowiedniego programu terapii.

linia1

_DSC6159 _DSC6160

linia1

strzalka Terapia polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego przez specjalne słuchawki.
W metodzie prof. Tomatis wykorzystał muzykę poważna:

– Muzykę Mozarta
– Chorały Gregoriańskie
– Dźwięki mowy ludzkiej np. głos matki.

strzalka Jednak muzyka ta jest odpowiednio przetwarzana za pomocą „elektronicznego ucha”. Program stymulacji obejmuje 3 sesje. Jedna sesja trwa 10 dni, w czasie której słucha się codziennie 2 godziny przygotowanego materiału dźwiękowego. Sesje dzielone są między sobą miesięcznymi przerwami.

Zastosowanie metody jest wszechstronne:

U dzieci:
– zaburzenia mowy (jąkanie, opóźniony rozwój mowy, wady mowy),
– zaburzenia głosu np. chrypki dziecięcej,
– dyslekcja,
– trudności szkolne,
– zaburzenia koncentracji,
– autyzm, ADHD

U osób dorosłych:
– zaburzenie mowy (jąkanie),
– zaburzenie głosu spowodowane niewłaściwym używaniem głosu,
– stres, nauka języków obcych.

Na wyposażenie gabinetu do terapii Metodą Tomatisa składa się:

– aparat do diagnozy (podobny do audiometru)
– komputer
– „elektroniczne ucho”
– wzmacniacz
– odtwarzacz płyt CD
– zestaw słuchawek