Okno życia

baner okno zycia

W Narodowy Dzień Życia, dnia 24 marca 2009 roku zostało uroczyście poświęcone przez Księdza Biskupa Stefana Regmunta i otwarte okno życia w naszym domu. Powstało ono dzięki inicjatywie CARITAS diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.

obraz1 obraz2

Zanim uroczyście otwarto okno życia, w kościołach całej diecezji odczytano specjalny komunikat Księdza Biskupa Stefana Regmunta w którym podkreślał, że będzie ono pomagało kobietom w trudnych sytuacjach, kiedy muszą podejmować decyzje dla nich bardzo bolesne. ,,Waszej modlitwie polecam inicjatywę ratowania dzieci, której jedną z form jest okno życia. Proszę byście informację o jego istnieniu przekazywali w swoich rodzinach, wśród znajomych, w środowisku pracy. Niech w ten sposób dotrze zwłaszcza do tych, którzy nie chcą bądź nie są przygotowani do przyjęcia nowego życia, aby pozwolili innym zatroszczyć się o nie, by mogło się rozwijać i trwać” – pisał biskup.

obraz4 obraz3

Okno życia to miejsce, w którym matki mogą anonimowo pozostawiać nowonarodzone dzieci, nie narażając ich na niebezpieczeństwo, ma także zwracać uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub zostawianych na śmietnikach, klatkach schodowych oraz prowadzić do zmiany nastawienia do adopcji oraz do kobiet oddających dzieci do adopcji. Inicjatywa ta ma wskazywać możliwość przekazania nowonarodzonego dziecka do adopcji jako alternatywę dla aborcji.
Uruchomienie okna życia jest szczególnie ważne w odniesieniu do obecnego roku duszpasterskiego obchodzonego pod hasłem: „Otoczmy troską życie”.

obraz5 obraz6

Okno życia składa się z dwóch skrzydeł okiennych: jedno otwierane jest od zewnątrz przez matkę pozostawiającą dziecko, drugie otwierane jest od środka przez nas. Pomiędzy skrzydłami znajduje się specjalne miejsce, w którym można bezpiecznie położyć dziecko. Wewnętrzne skrzydło okna otwierane jest do specjalnego przygotowanego pomieszczenia.

obraz7 obraz8

Pomieszczenie to wyposażone jest w sprzęt potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku do momentu przyjazdu karetki. W pokoiku znajduje się specjalne łóżeczko tzw. „ciepłe gniazdko” ufundowane przez Poznańską Prowincję Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Pozwala ono na utrzymanie temperatury ok. 35 – 37 st. C. w łóżeczku.

obraz9 obraz10

O otwarciu okna zostaniemy powiadomione dyskretnym alarmem słyszalnym tylko wewnątrz domu zakonnego. Po stwierdzeniu, że w oknie rzeczywiście jest dziecko powiadomimy Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze oraz policję. Następnie dziecko zostanie przewiezione specjalistyczną karetką na Oddział Noworodkowy z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w zielonogórskim szpitalu. Tam zostaną wykonane niezbędne badania i podjęte ewentualne leczenie. Zanim jednak doszło do uroczystego otwarcia i poświęcenia okna minęły dwa miesiące przygotowań budowlanych. Należało najpierw wybrać miejsce, a następnie je zaadoptować do potrzeb noworodka. Na wieść, że w naszym domu będzie okno życia bardzo się ucieszyłyśmy. To dla nas wielki zaszczyt i duża odpowiedzialność. Całe przygotowania zaczęłyśmy od ofiarowania Jezusowi nowego dzieła w naszym domu. W przygotowaniach brało udział wiele osób. Włączyły się także dziewczęta, które namalowały Anioły na ścianie. Bardzo za to dziękujemy Paulinie, Joannie i Hani.

obraz11  obraz12

obraz13obraz14

Pomieszczenie należało wyposażyć w szafki w których przechowujemy małe ubranka, kosmetyki dla dziecka i pieluszki. Wiele czasu i pracy poświęcił temu dziełu Pan Kazimierz Kaźmierczak.

obraz15 obraz16

Za pomoc dziękujemy także s. Aleksandrze, Panu Wiesławowi Zielińskiemu, Zdzisławowi Nowakowskiemu całemu personelowi ośrodka i przedszkola oraz rehabilitacji.

obraz17 obraz18

Lokalne media szczegółowo informowały społeczeństwo o otwarciu okna życia w lubuskim województwie. Nasza Siostra Przełożona Edyta udzieliła wiele wywiadów. Brała także udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez diecezjalną CARITAS

obraz19 obraz20

Po uroczystym poświęceniu i otwarciu okna życia uczestnicy wzięli udział we Mszy św. celebrowanej przez Księdza Biskupa Stefana Regmunta ordynariusza diecezji zielonogórsko – gorzowskiej w konkatedrze p.w. św. Jadwigi.

obraz21 obraz22

Licznym udziałem zaszczyciły nas Siostry Elżbietanki, które przyjechały do nas z Poznania na czele z Przewielebną Siostrą Prowincjalną Emergencją Pawłowska i Siostrą Ekonomką Michaelą Szałkowską, ze Wschowy z Siostrą Radną Prowincji Elżbietą Glinką oraz z Ostrowa Wlkp., Międzychodu, Żar i Otynia.

obraz23 obraz24 obraz25 obraz26

baner okno zycia